“BALTA DABA” pārstāvji atgriezušies no pieredzes apmaiņas brauciena Portugālē, kas norisinājās starptautiskas jauniešu iniciatīvas “RIVER reMEMBERS” ietvaros. Tikšanos koordinēja Portugāles jauniešu vides organizācija “Organização para a Promoção dos Ecoclubes (OPE)”.

DSC09674Tikšanās mērķis bija nodrošināt pieredzes apmaiņu starp organizācijām par metodēm, kā efektīvi iesaistīt jauniešus upju aizsardzības aktivitāšu organizēšanā un realizēšanā.

Vizītes laikā (12.06.2015.-14.06.2015.) “BALTA DABA” jauniešiem bija iespēja iepazīties ar Lesas upes (Rio Leça) ūdens kvalitātes monitoringa programmu un metodēm. Interesanti bija vērot, cik strauji pasliktinās ūdens kvalitāte lietus gadījumā apdzīvotā, kalnainā apvidū, apstākļos, kad nav uzstādītas ūdens attīrīšanas iekārtas – lietus momentā upē ieskalo visu ielās uzkrāto piesārņojumu, kā rezultātā dažu minūšu laikā upes ūdens kvalitāte kļūst kritiska.

DSC09590

Brauciena laikā iepazinām Portugāles upju aizdambēšanas vēsturi un apmeklējām upes Homem (Rio Homem) dambi Vilarinho das Furnas, kura būvniecības rezultātā 1972.gadā tika appludināts ciems, kurš dibināts ap m.ē. 70.gadu. Tā rezultātā mājvietas zaudēja visi aptuveni 300 ciema iedzīvotāji un neatgriezeniski tika zaudētas upes ielejas dabas un kultūras vērtības. Organizatori parūpējās par iespēju iepazīt arī ar citu Portugāles hidroelektrostaciju darbības principus, tiekoties ar dambju uzņēmuma pārstāvjiem. Salīdzinājumā ar Latvijas HESiem Portugālē aina ir vēl drūmāka – pilnībā tiek bloķēts ūdens tecējums (bieži neatstājot ekoloģisko caurplūdi) – upe tiek “ievadīta trubā” vairāk kā 100 m pazemē un saražojusi elektrību tā atgriežas savā gultnē tikai pēc 7 km pazemes tecējuma. Pie šādiem apstākļiem dabas organismu apmaiņa dambja augšpusē un apakšā nav pat iespējama. Uzņēmuma pārstāvji gan skaidroja, ka citās modernākās hidroelektrostacijās zivis tiekot ar liftu paceltas 60 m augstumā (starpība starp upes līmeņiem), lai tās varētu migrēt (līdz nākamajam dambim).

20150614_162426DSCF0930 SAM_6781SAM_6854Izmantojām izdevību tikties ar vietējo nevalstisko organizāciju entuziastiem iekš “Casa da Horta”, kas mūs iepazīstināja ar vides un kultūras nevalstisko organizāciju darba izaicinājumiem vāji apdzīvotajā Poro vecpilsētā. Pateicoties OPE jauniešiem, tika izbaudīta Portugāles viesmīlība visā tās pilnībā.

Nākamā tikšanās plānota šā gada augustā Latvijā, kuras laikā OPE pārstāvji apciemos mūsu upes un pieliks savas rokas un prātu mūsu upju aizsardzībai.

Šis projekts tiek finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šis paziņojums atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.

EU flag-Erasmus+_vect_POS

logo